Holky U13 vezou z turnaje v Ostravě čtvrté místo

Holky U13 vezou z turnaje v Ostravě čtvrté místo

Kategorie: Články | 2020 | U13

Dívky U13 dostaly omluvenku ze školy a v pátek 11. 9. ráno odjely do Ostravy na třídenní mezinárodní turnaj, který se měl původně konat na Velikonoce, ale byl odložen na září. Všichni jsme byli v napětí a očekávání, jestli se vůbec pojede a bude s kým hrát. Nakonec se vše podařilo, turnaj se konal, zápasy se hrály, koše padaly.

S naší hrou to bylo stejně nahoru dolů, jako s informacemi od naší vlády o rouškách a počtech nakažených a tak podobně. Hold je začátek sezóny, prakticky žádná rozehranost, několikaměsíční pauza od basketu atd. Resumé je takové, že sice jsme dobrá parta, srandy kopec za každé situace, ale co se basketu týče, stále máme na čem makat. Rozsekat slabšího o padesát bodů a pak si honit triko by nám šlo, ale zlomit lehce silnějšího už nedokážeme a potrápit excelentního neumíme. Nebudeme se vymlouvat na náročný program nebo oslabenou a provizorní sestavu. Řada soupeřů na tom byla podobně. Holky, které v Ostravě hrály mají určitě na to, aby hrály ještě lépe.

K samotným zápasům ve zkratce asi takto.

Krnov byl pro nás známým soupeřem. Už jsme se potkali na jiných turnajích a věděli jsme, že na ně máme. Konečný výsledek Mohelnice : Krnov (63:18) mluví za vše. Holky se velice rychle dostaly do tempa a hrály svoji hru, a to hlavně proto, že jim to soupeřky dovolily. Špatnou efektivitu v zakončení jsme mohli kompenzovat počtem pokusů. První turnajový den skončil vítězně, rychle na večeři a na hotel.

SBŠ Ostrava byl jeden z těch soupeřů, na kterého jsme si tajně brousili zuby. Počátek zápasu tomu i odpovídal. Po první čtvrtině bylo skóre 10:11 a v poločase pak 16:17. Pak se naše plány bohužel sesypaly jako domeček z karet. Přestala nám fungovat rozehra a hlavně obrana. Přestali jsme stíhat a po pár chybách jsme se úplně složili. Podejte soupeři prst a on vám ukousne ruku. Výsledná prohra 21:51 byla trochu krutá a navíc nás poznamenala i na následující zápas.

Polky z města Żory jsme měli nakoukané, přípravě jsme věnovali dvě porady, věděli jsme na co si dát pozor, a přesto jsme nic z toho nedokázali přenést na palubovku. Holky měly v hlavách prohru s Ostravou a nedokázaly se rychle zkoncentrovat na nový zápas. Hned od prvních minut bylo jasné, že dobře běžící polská „maszyna“ nepůjde jen tak zastavit. O zápase definitivně rozhodla druhá čtvrtina, kterou jsme prohráli 0:12. Výsledná prohra 28:66 nás také v podstatě vyřadila z bojů o medaile.

V posledním sobotním zápase jsme změřili síly s Basket Start Ostrava. Se Startem jsme se potkali v sezóně, takže jsme věděli, že mají pár šikovných holek, na které je potřeba si dát pozor a nepustit je do zakončení. Pokud je uhlídáme, tak nějaký koš dáme a vyhrajeme. Konečně se nám podařilo do puntíku splnit předzápasovou taktiku a přípravu. Holky na hřišti nechaly poslední zbytky sil a Ostravu přejely 68:14. Šup na večeři a do postele, protože únava začínala být znát.

Před posledním nedělním zápasem se Sadskou jsme měli bilanci dvou výher a dvou porážek, což je takový ten střed, kam asi patříme. Nenadchne, ale ani neurazí. Vývoj ostatních zápasů byl pro nás bohužel nepříznivý a již předem rozhodl o našem celkovém umístění na čtvrtém místě.

V posledním zápase již tedy nešlo o nic jiného než si zahrát, a i kdyby na zápase výsledkově záleželo, nebylo by nám to nic platné. Sadská, která turnaj nejednou vyhrála a pravidelně se medailově umísťuje na národních finále, je soupeř absolutně nad naše síly. S bolestnou, ale zaslouženou prohrou 6:79 jsme nemohli vůbec nic dělat, maximálně se koukat, jak se má v této věkově kategorii hrát basketbal.

Jakkoli zní předešlé řádky kriticky, je potřeba se s odstupem podívat pravdě do očí a střízlivě zhodnotit naše výkony. Ano holky makaly, snažily se a v řadě případů předváděly hezkou hru, ale také nasekaly spoustu zbytečných chyb, které nás stály zápas a ve výsledku i tu kýženou placku. To se nedá napravit pofňukáváním a diskuzemi s trenérem, ani hraním si s mobilem na šatně místo předzápasové rozcvičky, ale jen a jen dřinou a poctivým tréninkem.

Našim heslem pro tento turnaj je tedy slogan: Poučit se z vlastních chyb!

Závěrečného vyhlášení vítězů a předávání medailí jsme se tedy účastnili jen jako diváci. Do All Star týmu turnaje byla za Mohelnici zvolena Áďa Grünwaldová, která má prakticky v každém zápase za úkol uhlídat nejrychlejší hráčku a v řadě případů se jí to úspěšně daří.

Bodově se na turnaji prosadily všechny hráčky v tomto pořadí:

Rudolfová Taťána 52, Kučerová Marie 26, Nosková Amálie 22, Motejzíková Nela 18, Strouhalová Monika 17, Dvořáčková Eliška 10, Lávičková Adéla 10, Grünwaldová Adéla 10, Gürbüz Helena 9, Macháčková Barbora 8, Šafářová Anna 4.

Šestky (11/33; 33 %): Gürbüz 1/2, Dvořáčková 0/2, Motejzíková 2/2, Kučerová 3/8, Lávičková 0/2, Rudolfová 4/11, Nosková 0/4, Strouhalová 1/2.

Trojky (1): Kučerová 1.