Holky U14 vezou z turnaje v Ostravě čtvrté místo

Holky U14 vezou z turnaje v Ostravě čtvrté místo

Kategorie: Články | 2021 | U14

Těsně před začátkem sezóny se v prvním zářijovém víkendu děvčata kategorie U14 zúčastnila turnaje Ostrava CUP 2021. Ze systému a rozlosování turnaje bylo patrné, že nás čeká šest náročných zápasů ve třech dnech proti soupeřkám ze SBŠ Ostrava, Havířova, ŠBK Sadská a BK Start Ostrava.

Žádný z týmu pro nás nebyl neznámý. Všichni jsme se spolu už potkali a několikrát hráli. Karty byly vyloženy na stůl a teď šlo o to zjistit, kdo drží v ruce trumfy. Papírové předpoklady stavěly do role favoritů, a tedy i finalistů, týmy SBŠ Ostrava a ŠBK Sadská, které nakonec tuto roli sebevědomě převzaly a s veškerou samozřejmostí do puntíku splnily. Našim úkolem a cílem bylo, podržet si v rukávu jedno eso a zabojovat s BK Start Ostrava a Havířovem a urvat třetí místo.

Prvním krokem byla páteční výhra v úvodním zápasu turnaje s BK Start Ostrava, kde jsme hned po pár minutách zápasu shodili ze svých beder nervozitu a první čtvrtkou 21:2 vytvořili takový náskok, který prakticky rozhodl celý zápas. Konečné skóre 65:34.

Šlo se na oběd a hurá do jiné haly na Havířov. Od nepaměti nám dělají problémy druhé zápasy v jednom dni. Obrovsky se projeví únava, fyzička atp. V tomto případě to navíc bylo sebevědomé vystupování havířovských hráček, které našim holkám prostě stačilo na to, abychom si nadělali do kalhot ještě před zápasem (Trenére, koukej, jak jsou velké, a oni tak běhají a jaké mají pracky). Protrápili jsme se první čtvrtinou 6:8, než jsme zjistili, že to možná půjde a začali makat. Ve druhé čtvrtce se nám podařilo zápas otočit a poločas vyhrát 24:20. Bohužel pak se projevila výše zmíněná únava, fyzička a také početní převaha a silnější lavička soupeře. Havířov dále pracoval jako stroj a my začali tahat za kratší konec provazu a už se nedokázali zvednout. Byla tady tedy první prohra 36:52 a také překážka na cestě za bronzem.

V sobotu, ve druhém dni turnaje, byly na programu zápasy s výše zmíněnými favority SBŠ a Sadskou, které proběhly naprosto pod jejich taktovkou 24:121 a 21:133. Ani v jednom zápase soupeř nepřipustil, že bychom mohli mít šanci. My tedy zápasy pojali jako tvrdý trénink a přípravu na nedělní boje o medaili.

Na nedělním programu byl miniturnaj družstev, která se v průběžném pořadí skupiny umístila na třetím až pátém místě (Havířov, Mohelnice, Start Ostrava). Výsledné umístění na tomto miniturnaji pak mělo být i finálním konečným výsledkem. Začalo se tedy od nuly, vítěz bral vše, v tomto případě bronz.

Nedělní los nám byl velice příznivý, protože jako jediné družstvo jsme neměli mít dva zápasy hned po sobě a navíc Havířov, se kterým jsme si to chtěli v posledním zápase turnaje rozdat o bronz, měl mít už jeden bezprostředně předcházející zápas v nohách. Vše nám hrálo do karet. V prvním zápase jsme opět poměřili síly s BK Start Ostrava. Po nervózním začátku, než se nám podařilo rozlepit ospalé oči, jsme se pomalu dostali do pohody, začali bojovat a koš po koši navyšovat skóre v náš prospěch. Konečný výsledek 72:24 nám měl přinést klid a sebevědomí do posledního zápasu o všechno s Havířovem. Na předzápasové poradě o taktice se trenérský štáb rozhodl udělat pár změn v sestavě a také se pořádně připravit na hru soupeřek. Do zápasu jsme opravdu vlétli, soupeře zaskočili výbornou obranou, a i přes velkou nervozitu a zní pramenící nepřesnosti především v zakončení první čtvrtinu vyhráli 9:6. Pak se holkám bohužel do hlav vkradla tíha okamžiku a Havířov pomalu začal převažovat misky vah na svou stranu. O poločase bylo skóre 20:24 a my začali ztrácet. Sebedůvěra se nám zbortila jako domeček z karet, kupili jsme chyby a docházely síly. Užší kádr a také menší kvalita a zkušenost některých hráček z lavičky způsobili, že ačkoliv jsme moc chtěli a občas se nadechovali k nějakému náporu, vždy jsme se pohřbili nějakou zbytečnou chybou. Po velkém boji a taktické bitvě jsme nakonec padli 35:42, bronz nám protekl mezi prsty a na turnaji jsme obsadili konečnou čtvrtou příčku, viz výsledková tabulka.

Výsledky

Hold i toto je basketbal, a právě takový ubojovaný zápas přinese holkám spoustu zkušeností do dalších utkání. Je potřeba neusnout na vavřínech a makat dál.

Body za celý turnaj: Rudolfová Taťána 62, Strouhalová Monika 41, Nosková Amálie 39, Kučerová Marie 36, Dvořáčková Eliška 22, Macháčková Barbora 18, Gürbüz Helena 16, Šafářová Anna 9, Grünwaldová Adéla 8, Horáková Denisa 2.

Šestky: 29/78

Trojky 2: Rudolfová 1, Strouhalová 1

Fotky z turnaje viz naše galerie.

 

Trenér dívek U14 Petr Kučera