Kluci U12 - první výhra v soutěži

Kluci U12 - první výhra v soutěži

Kategorie: Články | 2022 | U12

V sobotu 26.11. jsme se vydali na Valachy, kde jsme se utkali s místním Basketem Valmez. Povzbuzeni relativně vyrovnaným posledním zápasem s Lipníkem a pohledem na tabulku jsme opět doufali, že bychom mohli se soupeřem sehrát vyrovnanou partii.

Přivítala nás menší, ale útulná tělocvična, kde jsme se mohli cítit trošku jak „doma na Vodní“ a soupeř s počtem hráčů atakujícím dvacítku. Trošku jsme protentokrát promíchali se sestavou a vtrhli s chutí do zápasu.

V prvním poločase nás trošku zaskočila fyzická a agresivní hra soupeře, kterou nechávali rozhodčí často bez povšimnutí. Rozhořčený trenér Martin to diplomaticky „udržel“ až do přestávky, kdy si důrazně promluvil a arbitry, že by měli způsob pískání pozměnit. Nutno říci, že to zřejmě nějaký vliv na další průběh vedení zápasu mělo, zároveň s tím, že jsme kluky nabádali, aby do soupeře „chodili“ taky více tělem a přidali na bojovnosti.

Zápas byl ale nejen bojovný, ale také velmi vyrovnaný. Skóre se přelévalo na obě strany, ale přesto že jsme po třetí čtvrtině a ještě 3 minuty před koncem vedli, po závěrečném hvizdu zůstalo svítit na tabuli 42:38 pro domácí.

Byla tu ale možnost okamžité odvety v druhém zápase! Šatnou bylo při pojídání svačin cítit odhodlání porvat se o první soutěžní výhru, která nám otekla „o fous“. Soupeř do druhého zápasu prohodil pár hráčů z bohaté soupisky a my použili naši oblíbenou „taktickou“ variantu s opačným nasazením stejných „pětek“.

Přes náš dobrý herní projev a nasazení nám soupeř v závěru první čtvrtiny bodově trošku utekl, ale to byla poslední čtvrtina, kterou vyhrál! V poločase už jsme vedli a toto vedení jsme už nechtěli pustit.

Před poslední čtvrtinou jsme byli všichni trochu nervózní, protože jsme tušili, že by to mohlo vyjít, ale poslední krok bývá vždy nejtěžší. Když jsme ale 2 minuty před koncem drželi bezpečný 16-ti bodový náskok a na našem „kontě“ svítilo rekordních 48 vstřelených bodů, spustila naše střídačka už bezstarostně sborem: „Pade, pade, …“. Tato týmová podpora vlila energii našemu týmovému nováčku Davidu Zendulkovi, který pečetil naši první soutěžní výhru svým vůbec prvním košem v soutěžním utkání! Takže „kulatých 50“ je naší nově posunutou ofenzivní „laťkou“ :-).

Pro celkové shrnutí ještě pár postřehů. Hlavní faktorem velmi dobrého výkonu v dvojutkání byla poctivá osobní obrana celého týmu. Kluci si konečně začínají osvojovat, že si musí bránit svého hráče a ne „lítat“ za balonem. Párkrát se stalo, že soupeř nebyl schopen rozehrát v limitu, což je pro náš tým věc doposud nevídaná!

Střelecky nás tentokrát podržel zejména Ondra Štěpán s dvoucifernou bilancí v obou zápasech, který v poslední době objevil „kouzlo“ dlouhého kroku při dvojtaktu. Přestože byl při jednom nájezdu „vytlačen“ obráncem dál od koše, nečekaně „vytáhl“ zakončení jednou rukou přes hlavu, tzv. „po zídkovsku“ :-).

Dalším významným faktorem byla účast našeho „příležitostného“ hráče Štěpána Davida, který si zase jednou „odskočil“ od fotbalu. Pomohla nám nejen jeho výška a důraz pod košem, ale i rychlost, agresivita a dobré „čtení hry“.

Naši 3 „dribléři“ Kuba Moťka, Tomáš Fuchs a Vojta Slepička měli tentokrát trošku těžší pozici pro skórování, protože soupeř disponoval vysokými podkošovými hráči, kteří je byli schopni zejména v prvním zápase často zablokovat. Co bych ovšem chtěl u nich tentokrát vyzdvihnout, je již zmiňovaná osobní obrana, které se zhostili s maximálním nasazením, a to přesto, že většinou bránili nejlepší a fyzicky disponovanější hráče soupeře.

Kromě závěrečného koše Davida Zendulky si první „body“ do statistik v soutěžním utkání připsali také Jakub Slepička a „hostující fotbalista“ Štěpán David.

V tabulce už nejsme bez výhry, ani poslední, tak teď to jen potvrdit příště s „horaly“ z Jeseníku :-).

Výsledky zápasů:

Basket Valmez - BK Mohelnice 42:38

Body v zápase: Ondřej Štěpán 16b, Vojtěch Slepička 6b, Tomáš Fuchs, Jakub Valášek a Jakub Moťka 4b, Jakub Slepička a Tomáš Nosek 2b, Jaroslav Rozsíval, Oskar Vaňák, Matyáš Vaněk, Dang Toan Phan, Štěpán David a David Zendulka bez bodu.

Basket Valmez - BK Mohelnice 34:50

Body v zápase: Jakub Moťka 14b, Tomáš Fuchs 11b, Ondřej Štěpán 10b, Jakub Valášek 5b, Štěpán David 4b, Vojtěch Slepička, Tomáš Nosek a David Zendulka 2b, Jaroslav Rozsíval, Oskar Vaňák, Matyáš Vaněk, Jakub Slepička a Dang Toan Phan bez bodu.

Trenéři: Martin Moťka, Zdeněk Slepička