Mohelnická stopa na Easter Tournament Ostrava 2024

Mohelnická stopa na Easter Tournament Ostrava 2024

Kategorie: Články | 2023 | U17

Věrní a skalní fanoušci jistě ví, že letošní účast na velikonočním turnaji v Ostravě byla už naše sedmá a tudíž patříme k ostříleným harcovníkům a pravidelným účastníkům. Dovolím si tedy pro tento zpravodajský článek použít podobné, ne-li stejné úvodní slovo jako loni…

Již posedmé se dívky kategorie U17 rozhodly místo úklidu, tvorby výzdob a barvení vajíček strávit velikonoční svátky basketbalem a vydaly se na mezinárodní Easter Tournament do Ostravy. Kromě dobrého basketbalu a srovnání v mezinárodním měřítku, bylo cílem utužení kolektivu a příprava na červnové vyvrcholení sezóny na domácím turnaji MoheBa 2024. Los nám přiřadil několik zajímavých soupeřů: SBŠ Ostrava, Slavia Banská Bystrica, Basket Ostrava, Zsíros Akadémia Köbánya (Maďarsko),  Young Angels Košice a KK Litija (Slovinsko), tak vzhůru do toho. V následujících čtyřech dnech nás čekalo šest utkání.

Od turnaje jsme neměli nějaká přehnaná očekávání. Chtěli jsme si opět dobře zahrát a hlavně otrkat méně zkušené holky, které v sezóně nedostávaly tolik prostoru jako stálice ze základu… Toto entrée by mohlo platit i pro letošek.

Letošní turnaj byl v několika ohledech netradiční. Do Ostravy nás odcestoval rekordní počet třinácti hráček, což je nevídané. Součástí týmu byla tentokrát i hostující posila s nigérijskými kořeny Terka Žáková (TJ Šumperk), plus jsme do týmu přibrali tři děvčata z kategorie U12/U13. Kdy jindy do týmu zapracovat omladinu než teď.

Stejně jako loni jsme se rozhodli, že turnaj pojmeme jako charitativní akci, uděláme radost soupeřům a darujeme jim vítězství, kterého se jim v sezóně na rozdíl od nás prakticky nedostává. Jen si vzpomeňme na loňský zápas s USK Praha a radost soupeřek při výhře 110:12…až se člověku ženou do očí slzy dojetí.

Oproti loňsku jsme však udělali dvě změny. Jednak jsme se přihlásili opět do kategorie U15, pro nás tedy oficiálně o kategorii níž. Jedním z důvodů bylo to, že šest hráček z naší sestavy do této kategorie ofiko patří, jedna je kategorie U13, dvě kategorie U12 a pouze čtyři jsou věkově U17. Hlavním důvodem však byl fakt, že jsme chtěli obdarovat vítězstvím hlavně mladší holky soupeřů. Druhou změnou byla strategie našeho týmu. Loni jsme obdarovali pouze čtyři ze šesti týmů. Trochu nepatřičně jsme si dovolili nakrmit také vlastní ego a první a poslední zápas v turnaji vyhráli. To jsme letos nechtěli opakovat a obdarovali úplně všechny. Hleďte, zde jsou jednotlivé výsledky:

- Slavia Banská Bystrica - BK Mohelnice (62:38)

- BK Mohelnice - Basket Ostrava (23:84)

- Zsíros Akadémia Köbánya - BK Mohelnice (57:37)

- KK Litija  - BK Mohelnice (59:30)

- BK Mohelnice - Young Angels Košice (26:38)

- BK Mohelnice - SBŠ Ostrava (21:50)

Tolik štěstí a radosti, rozzářených očí a úsměvů :-). Tak to má být.

Kdyby se jednalo o „normální turnaj“ a bylo by potřeba nějaké fundované zhodnocení, vypadalo by ve zkratce asi takto:

Minimálně tři z těch šesti zápasů jsme měli normálně vyhrát. Zsíros, Košice a SBŠ byly k poražení, ale to bychom museli bez výpadků makat celý zápas. Především zkušenější a starší hráčky ze základní rotace na to fyzičku ani morálku tentokrát neměly. Neskutečně jsme se trápili především v útoku. Naše procento zakončení jednoduchých dvojtaktů a volných střel bylo napříč celým týmem hrůzostrašné. Výborné okamžiky a akce střídaly trestuhodné a triviální chyby, které nás opakovaně srážely na kolena a znemožňovaly případný obrat. Stejně jako loni jsme měli na střídačce faktor X v podobě Čapiny, která nezklamala a na turnaji opět onemocněla. Bohužel tentokrát to mělo opačný efekt než v loňském posledním vyhraném zápase, kdy se tým stmelil. Čapina nám v mnoha okamžicích jako střídající rozehrávačka chyběla. Ale to si můžeme vykládat stokrát dokola…vem si mikinu, triko do gatí, kde máš bundu… Nutno podotknout, že kvalitní výkony odvedly holky ze střídačky. Odmakaly si svoje a rozhodně nezklamaly. Velikou pochvalu zaslouží mladší holky Terka, Eliška a Nina. Své šance se zejména v obraně chytly se ctí, na útoku je potřeba ještě pracovat. Individuální ocenění MVP týmu si tentokrát odnáší Martina Stárková. Její bojovnost a práce na doskoku byly příkladné. Jen tak dál.

Na turnaji jsme opět už podruhé za sebou obsadili krásné sedmé místo a s pocitem vykonaného dobra šťastní jeli domů. Zde je ještě pár faktických a statistických údajů:

Celkové skóre: BK Mohelnice – Ostatní (175:350). Vůči loňsku (162:360) lze pozorovat značný posun ;-).

Body v zápasech celkem: Lávičková 55, Kučerová 45, Gürbüz 31, Žáková 18, Šafářová 11, Stárková 5, Mekysková 4, Macháčková 3, Dudková 2, Langrová 1, Veselá, Přichystalová, Jořenková bez bodu.

Šestky celkem (60/108; 56 %): Šafářová 5/13, Gürbüz 12/24, Langrová 1/2, Jořenková 0/2, Žáková 6/16, Kučerová 11/18, Lávičková 24/31, Stárková 1/2.

Trojky (celkem 15): Lávičková 7, Kučerová 6, Gürbüz 1, Macháčková 1.

Fauly (celkem 92): Kučerová 15, Šafářová 11, Gürbüz 10, Macháčková 10, Žáková 10, Lávičková 8, Přichystalová 8, Stárková 8, Jořenková 5, Veselá 3, Mekysková 2, Langrová 1, Dudková 1.

Fotky z turnaje viz naše galerie.

Trenéři: Petr Kučera, Jan Macháček

PS: Strašně moc se omlouváme pořadatelům, zejména pak organizačnímu týmu v hale Ostravské Univerzity, kde byl pro fanoušky připraven úžasný fotokoutek. Nějakým nedopatřením, působením nadpřirozených sil a pomocí červí díry se nám po páteční diskotéce v rukou objevili Chicky a Bunny. Ale nebojte se, bude o ně dobře postaráno.